Najczęściej kupowane

Informacje

Producenci

Dostawcy

  • Kurier krajowy-PatronService/DHL
  • Kurier Trójmiasta-PatronService

Lista produktów producenta: Tarjányi

Prezentacja winnicy TARJÁNYI

Tutaj powinienem przytoczyć jakąś zniewalającą legendę o sobie, moich przodkach i takie tam. Lecz niestety żadnej chwytliwej legendy nie ma.

Nie urodziłem się w rodzinie z tradycjami winiarskimi, chociaż dziadkowie ze strony ojca mieli duże uprawy winorośli w pobliżu Egeru, ale w latach '50 zostały one „dobrowolnie” wcielone, jeszcze przed moim urodzeniem, do „pegeerów”. I tak co roku, z pozostałych kilkuset krzewów, powstawało „kwaskowate” wino Siroki mojego dziadka, od którego nawet stopy zaciskały się w pięść. Oni pili je z wielką przyjemnością, a ja się cieszyłem, że nie muszę go kosztować.Więc już, od młodzieńczych lat, jak wielu moich rówieśników, zgłębiałem ten temat zaczynając od „słodkiego czerwonego i wonnego białego” (copyright: Csuti, czyli Ferenc Csutorás) (oczywiście dla słabszych pozostawała cola z winem)
W 2003 roku w zupełnie przypadkowy sposób znalazłem się na degustacji wina, w Domu Wina Bikavér, które było „Mekką” egerskich win, próbując tam takich win, których jeszcze nigdy wcześniej nie piłem. Wtedy i tam zdałem sobie sprawę, że poza tym światem win, który do tej pory znałem, istnieje jeszcze drugi świat z takimi winami, których picie dostarczało nowych, fantastycznych, wyśmienitych przeżyć.
To był początek „nowej ery” w mojej przygodzie z winem. Potem przyszły kolejne degustacje wina, zarówno w kraju, jak i zagranicą, zgłębianie literatury winiarskiej, szkolenia i wiele wiele rozmów z pierwszorzędnymi winiarzami.
Teraz jesteśmy już w takim miejscu, drogi Przyjacielu wina, że jesteś na stronie internetowej mojej winiarni i mam nadzieję, że spróbujesz i moich win.
Tarjányi Gyula


Historia piwnicy
Cała rzecz zaczęła się w 2008 roku, kiedy to z przyjaciółmi braliśmy udział w degustacji wina. Poskarżyłem się wtedy mojej koleżance Kati, że na różnych degustacjach w kraju i zagranicą nakupowałem już tyle wina, że przez to samochód przestał mi się mieścić w garażu. Ona mi na to odpowiedziała: „No to czemu nie kupisz piwnicy?”. Ja przez moment oniemiałem ze zdumienia, po czym krzyknąłem „Eureka! Kupię piwnicę i nie tylko będę miał gdzie trzymać wino, ale będę mógł nawet zacząć robić własne.”. Tak właśnie Kati została „matką chrzestną” naszej piwnicy, która jest jedną z najnowocześniejszych i najładniejszych w całym Egerze, z salą do degustacji i oczywiście wspaniałą ławeczką do oglądania zachodów słońca. Prawda, że brzmi dobrze?


Ławeczka Zachodzącego Słońca
Charakterystycznym emblematem naszej piwnicy jest ławeczka stojąca przed naszą piwnicą, na skraju zbocza od strony miasta, z której znakomicie ogląda się letnie zachody słońca.
Jej rola jest dwojaka: z jednej strony oferuje wspaniały widok na południową stronę miasta i naprzeciwległe przepiękne zbocza winogron, a z drugiej strony, poprzez swoje położenie w stronę zachodu, daje możliwość doświadczania nieprzeciętnych doznań podczas zachodów słońca.
Wyobraź sobie zatem, Drogi Przyjacielu Wina, że przycupnąłeś na stojącej pod drzewem orzechowym Ławeczce Zachodzącego Słońca wraz se swoją ukochaną, trzymając w dłoni oszroniony kieliszek chłodnego wina Merlot prosto z piwnicy Tarjányi, kładziesz dłoń na ramieniu swojej najdroższej, potem stukniecie się kieliszkami i poświęcicie kilka chwil ze swojego życia na ten wspaniały letni zachód słońca. Małymi łykami kosztując wina i w milczeniu oglądając ostatnie promienie zachodzącego na wprost was słońca przekonacie się o tym, że to właśnie takie momenty przechodzą do tych niezapomnianych chwil w naszym życiu. Dla takich chwil warto żyć, dla takich chwil warto przyjechać do Egeru, odwiedzić piwnicę winną Tarjányi. My oczywiście zapewnimy ci... butelkę wina Tarjányi i Ławeczkę Zachodzącego Słońca, ale ukochaną musisz przywieźć ze sobą.
Jednym słowem: o Ławeczce Zachodzącego Słońca nie należy czytać, a po prostu ją wypróbować, dlatego serdecznie zapraszamy Cię do naszej winnicy, żebyś mógł to sam przeżyć.No i nasze perliste wino!
Specjalnością naszej winnicy jest prawdziwe kuriozum: WINO MUSUJĄCE. To niespotykane, bo wedle mojej wiedzy jesteśmy jedyną małą piwnicą winną na Węgrzech, która oprócz produkcji wina zajmuje się również nasycaniem go dwutlenkiem węgla i butelkowaniem – wykonując to wszystko we własnej winnicy.
Oczywiście tu też mamy anegdotkę do opowiedzenia: wino musujące jest ulubionym napojem mojej żony, dlatego ja – żeby zapunktować u niej – obiecałem jej, że jeśli mogę mieć piwnicę z winem, to jak Boga kocham, będę robił dla niej wino musujące. „Oczywiście” nie miałem zielonego pojęcia, jak się za to zabrać. Po przeczytaniu literatury fachowej zdałem sobie sprawę, że urządzenia potrzebne do tego, nawet używane, kosztują kilkadziesiąt milionów forintów (kilkaset tysięcy złotych), o ile w ogóle można by takowe kupić.
Ale się nie poddałem – przecież z jakiegoś powodu jestem inżynierem mechaniki, czy coś tym stylu – dlatego zaprojektowałem – w ramach eksperymentu – pewne urządzenie. Eksperyment się udał, wina musujące również się udały, tak więc „Obietnica jest pięknym słowem, zwłaszcza jeśli go dochowasz”, zrobiłem naprawdę dobre wina musujące dla mojej żony. Kochana Nóra, życzę Ci dużo szczęścia, długiego życia i żebyśmy mogli wypić jeszcze wiele win musujących razem!


I oczywiście Ty, mój drogi Przyjacielu Wina, spróbuj tychże win, zobaczysz, że nie pożałujesz!


 

Więcej
Pokazuje 1 - 10 z 10 elementów
Pokazuje 1 - 10 z 10 elementów