Producenci

Informacje

Wina różowe

Wino Różowe

Jest stosunkowo rzadkim typem wina. Jego nazwa często jest mylona z „winem różanym” (czymkolwiek owo różane miałoby być).
Wino różowe powstaje jak każde inne wino – z winogron, a nie z róży, nie jest (a przynajmniej nie powinno być) sztucznie barwione. Większość z nich jest – jak w każdym innym typie win – wytrawnych, ale tu spotyka s...

Wino Różowe

Jest stosunkowo rzadkim typem wina. Jego nazwa często jest mylona z „winem różanym” (czymkolwiek owo różane miałoby być).
Wino różowe powstaje jak każde inne wino – z winogron, a nie z róży, nie jest (a przynajmniej nie powinno być) sztucznie barwione. Większość z nich jest – jak w każdym innym typie win – wytrawnych, ale tu spotyka się także wina półwytrawne i półsłodkie (rzadko także słodkie) częściej niż w przypadku białych i czerwonych. Nie powinniśmy się jednak dać zwieść landrynkowej barwie – wciąż najpowszechniej występującym rodzajem są te różowe, w których nie ma ani odrobiny cukru.
Kolor może być zróżnicowany. Niektóre z win zaliczanych do różowych są tak jasne, że klasyfikuje się je w podgrupie zwanej „wina szare”. Inne przechodzą przez wszystkie odcienie różu z komponentem fioletu, czerwieni, złota, zieleni i innych barw. Najbardziej nasycone barwą budzą kontrowersje, czy nie są już winami czerwonymi. Jednak najczęściej spotyka się trunki o barwie jasno-landrynkowej czy truskawkowej i często właśnie truskawkowy zapach dominuje w ich bukiecie.
Metoda produkcji nie kryje wielu tajemnic. Czerwone winogrona tłoczy się normalnie i pozwala się, żeby barwnik ze skórek przeszedł częściowo do wydobytego soku. Kiedy osiągnie się już pożądaną barwę, usuwa się skórki, żeby nie zabarwiały dalej, bo wino stałoby się czerwone.
Prawie nigdy natomiast nie produkuje się różowych win przez mieszanie winogron białych z czerwonymi. Są jednak wyjątki, takie jak szampany, gdzie łączy się np. pinot noir i chardonnay.
Za najszlachetniejsze z różowych win tradycyjnie uważa się francuskie produkty z regionu Tavel oraz sąsiedniego Lirac. Z węgierskich odmian winogron do produkcji różowego wina dobrze nadaje się kekfrankos. Używa się także portugiser i cabernet franc.
Wytrawne doskonale nadają się do jedzenia, słodsze – orzeźwiają latem. Podawać koniecznie schłodzone.

Więcej

Wina różowe Jest 5 produktów.

Pokazuje 1 - 5 z 5 elementów
 • 26,00 zł W magazynie

  Wzorcowe proste rose – w tej cenie idealne. Prawidłowy „różowy” aromat, świeży i dobrze owocowy, wprowadza do zrównoważonego smaku. Posiada średnie ciało jak na rose, raczej niską kwasowość, jest delikatne i dobrze zagra z niemal każdym posiłkiem. Doskonale wypadnie też samo. Skład: 25% cabernet franc, 75% pinot noir.

  26,00 zł
  W magazynie
 • 28,04 zł W magazynie

  gazgyöngy2013Białe perliste wytrawne wino cuvée nasycone dwutlenkiem węglaRodzaj-skład: Bianca, Chardonnay, Cserszegi Fűszeres, Sauvignon Blanc, SzürkebarátWydobyto najpiękniejsze zalety pięciu odmian winorośli, by stworzyć to harmonijne białe wino. .

  28,04 zł
  W magazynie
 • 33,60 zł W magazynie

  Kupażowane wino powstałe z połączenia Kekfrankos i Kadarki. Rześkie i świeże wino różowe o jasnym, czerwonawym odcieniu, w zapachu wyczuwalne poziomki, maliny i brzoskwinie, które przy butelkowaniu wzbogaciliśmy nieco dwutlenkiem węgla. 

  33,60 zł
  W magazynie
 • 33,95 zł W magazynie

  EGRI GB Rosé 2013 PRODUKCJA WINA: Obfite w smaku owoce, po ręcznym zbiorze, trafiają do przetworzenia w małych skrzynkach. Po zdjęciu winogron z kiści i natychmiastowym wyciśnięciu owoców uzyskujemy moszcz, który po sedymentacji i oczyszczeniu trafia do fermentacji w zbiornikach, w kontrolowanej temperaturze.      

  33,95 zł
  W magazynie
 • 55,20 zł W magazynie

  Vöröscsuhás Szürkebarát 2012Białe wino wytrawneMacerowane na skórkachW trakcie maceracji na skórkach wino uzyskało kolor różowy. I tak szary mnich zyskał czerwone szaty (węg. vöröscsuhás szürkebarát to dosł. szary mnich w czerwonych szatach). W świecie wina reprezentuje styl coraz bardziej modnego „wina pomarańczowego”. 

  55,20 zł
  W magazynie
Pokazuje 1 - 5 z 5 elementów