Producenci

Informacje

Aktualności

Posted by
Kékfrankos to najbardziej fascynująca odmiana winogron

Kékfrankos to najbardziej fascynująca odmiana winogron
według Hansa Nittnausa z Austrii.

Kiedy myślimy o odmianie kékfrankos, od razu mamy przed oczami północno-zachodnie  Węgry, miasto Sopron – i sąsiednią Austrię. I to właśnie kékfrankos stanowi rdzeń wina Egri Bikavér.

W Burgenlandzie uważają kékfrankos za ważną odmianę. Jakie są dla Pana wina zrobione z tej odmiany?

Dla mnie kékfrankos jest synonimem elegancji, można powiedzieć, że taki cabernet sauvignon u nas nigdy nie osiągnie takiego stopnia subtelności, nie jest też w stanie oddać charakteru tego regionu. Kolejną zaletą są jego proporcje i struktura w stosunku do wielkich światowych odmian. Weźmy dla przykładu taki cabernet sauvignon i merlot, które jeśli w jednym z ciepłych roczników dojrzeją w naszym klimacie, na starcie otrzymujemy ponad 15%-ową zawartość alkoholu, co oczywiście nie jest pożądane przy konsumpcji. W przypadku odmiany kékfrankos nie mamy takiego problemu.

Od czego zależy jakość?

Jednym z najważniejszych warunków do stworzenia wysokiej jakości wina kékfrankos jest niskie obciążenie krzewów, gdyż jakość wina jednoznacznie tworzy się w winogronach. Nasz region dlatego jest idealny dla tej odmiany, gdyż tu ma warunki do długiego dojrzewania, naszym zadaniem w tej korelacji jest to, by w odpowiednim momencie zaplanować zbiory, kiedy osiąga się doskonałą równowagę między dojrzałością a elegancją. Ta odmiana dojrzewa późno, ale nie potrzebuje zbyt wiele słońca, najlepsze dla niej są ciepłe, ale nie gorące ani suche lata. Rocznik 2003 nie był zbyt korzystny dla tej odmiany, ale już z rokiem 2011 wiążę dość duże nadzieje.

Każda odmiana winogron ma swoje mocne strony: pinot noir ma charakterystyczną aromatyczność, merlot ma swoje ciało, a cabertnet sauvignon wyjątkowe taniny. Charakter kékfrankos jest w znacznej mierze zdeterminowany przez rześkość i prostolinijność, a jego taniny są wyjątkowo aksamitne. Moim zdaniem kékfrankos to jedna z najbardziej fascynujących odmian winogron i ta opinia jest podzielana przez coraz większą ilość międzynarodowych ekspertów.

Nigdy nie mieliśmy wątpliwości, że z punktu widzenia ceny czy jakości kékfrankos jest w stanie dorównać temu, co reprezentuje sobą cabernet sauvignon. W naszym regionie inne niebieskie odmiany zyskały popularność w latach '90 ubiegłego wieku, ale i tak nigdy nie zagroziły dominującej pozycji kékfrankos.

Kékfrankos ma znaczącą pozycję w całym regionie Burgenlandu, ale najwięcej obszarów  zajmuje w rejonie Jeziora Nezyderskiego, na bardziej płaskich wschodnich terenach popularniejszą niebieską odmianą jest zweigelt. Walory kékfrankos potwierdza również fakt, że wina klasy premium tego gatunku dysponują nawet dwudziestoletnim potencjałem dojrzewania, podobnie jak najlepsze wina burgundzkie i bordeaux.